Recenzja: Człowiek – istota społeczna

Mieliście kiedyś taką chęć, żeby poczytać sobie książkę o ludzkich zachowaniach pisaną rewelacyjnym językiem, przedstawiającą rzetelne naukowe fakty oraz pędzącą po zakamarkach ludzkiej świadomości i podświadomości… książkę prezentującą psychologię pozbawioną naukowych metod i wyjaśnień, a dającą esencję tak opisaną, jakbyśmy siedzieli z autorem książki na kawce w ciepły, wiosenny dzień?

No to właśnie znaleźliście swój typ.

Tak – to ta książka.

Napisana jest co prawda w latach ’70 ubiegłym wieku, ale autor wciąż i wciąż ją aktualizował (po dziś dzień), więc im świeższe wydanie znajdziecie, tym lepiej dla Was. „Istota społeczna” Aronsona to tzw. „klasyk literatury” i uwierzcie mi – książka ta w pełni zasługuje na to miano! Przyjrzyjmy się strukturze książki:

1. Co to jest psychologia społeczna?
2. Konformizm
3. Środki masowego przekazu, propaganda i przekonywanie
4. Poznanie społeczne
5. Uzasadnienie własnego postępowania
6. Agresja u człowieka
7. Uprzedzenia
8. Sympatia, miłość i wrażliwość interpersonalna
9. Psychologia społeczna jako nauka

Co mnie urzekło? Po pierwsze – metodologia! BOŻE, ILE TAM EKSPERYMENTÓW JEST OMÓWIONYCH <3!!! Eksperymenty, eksperymenty i jeszcze raz eksperymenty - jeden za drugim. Czytasz książkę i wiesz, że autor nad nią pracował, a nie sobie ją wymyślił! Po drugie - zawartość książki, która dla mnie jako dla trenera rozwoju i antysystemowego bojownika o silnym rysie patriotycznym, jest jak miód dla pszczółek ^^! Po trzecie - konstrukcja książki, która pozwala samemu wybierać kolejność czytania według własnego uznania (każdy rozdział to taka osobna mini-książka). Jeśli masz ochotę na taką lekturę, o której mowa wyżej, koniecznie zapoznaj się z tą książką... a jeśli chcesz wiedzieć, co się stało z nią dalej, zajrzyj do "Psychologii społecznej", czyli bardzo rozwiniętej (i jeszcze bardziej genialnej) pozycji, którą Aronson napisał wespół z Timothym Wilsonem oraz Robinem Akertem. Książka: Elliot Aronson, Człowiek – istota społeczna
Ilość stron: 410
Recenzent i ocena recenzenta: Smiler, 10/10

Poleć znajomym

2 Responses

 1. konradbarwas
  konradbarwas 1 sierpnia 2013 at 09:37 | | Reply

  Książka faktycznie jest niesamowita (audiobook również;)

  Jest takie powiedzenie – klasyką jakiś utwór zostaje nie dlatego, że powstał dawno temu, ale dlatego, że pomimo upływu lat nie starcił nic ze swojej jakości. I tak jest w przypadku tej książki.

  Mnóstwo świetnych przykładów użytych do zilustrowania, przedstawienia omawianych zagadnień. Równie sam wybór materiału – genialny.

  Sporo wspomnianych jest klasycznych już eksperymentów z psychologi społecznej (Zimbardo, Milgram) ale wiele pojawia się mniej znanych eksperymentów – ogólnie jest bardzo ciekawie;)

  Wszystko napisane bardzo przystępnym językiem. Świetnie się czyta.

  Co ciekawe, książka pomimo tego, że pomyślana głównie jako podręcznik dla studentów, pełna jest nie tylko fascynującej wiedzy samej w sobie, ale jest bardzo użyteczna i praktyczna – chociażby, mechanizm sój-wróg, czy kwestia kiedy jest lepiej zabierać głos jako pierwszy, a kiedy jako ostatni prelegent.

  Nie wiedziałem, że jest rozwinięcie, ciąg dalszy tej ksiażki. Dzięki Smiler za info;)

 2. Asdekh
  Asdekh 9 listopada 2013 at 21:11 | | Reply

  Potwierdzam. Książka jest naprawdę dobra.

Leave a Reply

Connect with Facebook


*