Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 6 ... 10
21
Artykuły i Publikacje / Odp: Jak skutecznie nauczyć się języka obcego (i słówek)?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Low dnia Grudzień 14, 2016, 22:38:06 »
Bardzo podobnie o nauce angielskiego mówił Grzesiak. :P
Fajnie, że wrzuciłeś ten temat. Sam nie skorzystam, bo angielskiego uczyłem się od małego szczyla (i sam nie wiem, jak się go nauczyłem - po prostu umiem 8D), ale przyda się! Chociażby do innych języków. ;)
22
Artykuły i Publikacje / Odp: Jak skutecznie nauczyć się języka obcego (i słówek)?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ghostface dnia Grudzień 14, 2016, 22:32:57 »
Próbował ktoś kiedyś z innym językiem niż angielski? Chodzi mi konkretnie o hiszpański. Wiecie, jak sprawiają się te serwisy/aplikacje?
23
Artykuły i Publikacje / Odp: Jak skutecznie nauczyć się języka obcego (i słówek)?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Mmefisto dnia Grudzień 14, 2016, 22:14:49 »
Korzystałem kiedyś z duolingo - świetne dla początkujących. Ciekawe sposoby podrzuciłeś ;)  Let's try :D
24
Artykuły i Publikacje / Jak skutecznie nauczyć się języka obcego (i słówek)?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smiler dnia Grudzień 14, 2016, 21:31:28 »
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego (i słówek)?
(na przykładzie angielskiego)Jako, że hobbystycznie uczę (tylko) mówienia w języku angielskim i mam swój system, postanowiłem się z wami podzielić wiedzą na temat tego jak nauczyć się mówić w języku obcym.

Podstawowa zasada jest prosta: NALEŻY OTOCZYĆ SIĘ DANYM JĘZYKIEM OBCYM W KAŻDYM MOŻLIWYM ASPEKCIE! Co zrobić konkretnie?1. Zmień ustawienia języka wszędzie, gdzie tylko się da
Zmień ustawienia języka w telefonie na język, którego się uczysz. Jeździsz w samochodzie z nawigacją? To samo. Używasz na co dzień komputera? Zmień język na ten, którego się uczysz. Słowem - wszystko, co da się zmienić z polskiego na uczony język powinno być przez was stopniowo zmieniane.

Nie trzeba rzucać się od razu na głęboką wodę - można zacząć tylko od telefonu lub nawigacji. Mimo wszystko, gdy tylko się oswoimy, powinniśmy ruszyć z tym dalej, aby całe nasze otoczenie było np. po angielsku.2. Osłuchuj i oczytuj się z językiem - to twoja "dieta"
Możesz chodzić na siłownię i dawać z siebie wszystko, ale jeśli dieta nie będzie prawidłowa - nie będzie efektów. Z drugiej strony samo dobre jedzenie nie zagwarantuje ci sukcesów w sporcie. Dieta, trening i relaks to podstawa pracy nad ciałem, charakterem i umysłem, a więc i nad językiem.

Twój trening to zajęcia z korepetytorem. Tam ćwiczysz. Za to twoja dieta to wszystko, co możesz skonsumować po angielsku zarówno jeśli chodzi o osłuchanie jak i oczytanie się z językiem.

Oto lista kilku pomocnych linków:
- seriale po angielsku z angielskimi napisami - http://ororo.tv/pl
- bardzo fajny kanał z historyjkami po angielsku (link jest do "Hrabiego Draculi") - https://youtu.be/d0NLsgfzYVE
- inny tego typu kanał (link do ich filmików) - https://www.youtube.com/user/audiopicturebook/videos

Oprócz tego:
- staraj się też oglądać wiadomości BBC po angielsku (nawet gdyby miały lecieć tylko w tle, a ty robił(a)byś inne czynności, np. coś byś gotował/a),
- znajdź również radio internetowe po angielsku,
- znajdź też różne podcasty po angielsku (ustaw je sobie w telefonie),
- zasubskrybuj na yt kanały po angielsku,
- itd.

To wszystko pomoże ci "napchać" sobie głowę angielskim... a przy okazji będziesz miał/a co robić, gdy już będziesz zmuszony/a stać w korkach lub w środkach komunikacji miejskiej 8)

PS
Ci moi kursanci, którzy podchodzą do tematu poważnie i dbają o swoją "językową dietę" robią najlepsze i najszybsze wyniki!3. Ucz się słówek (w cwany sposób)
Większość osób uczy się słówek w języku obcym w bardzo beznadziejny sposób... otóż robią sobie listę tych słówek, po czym zakrywają jedną stronę kartką i się uczą. Błąd. W ten sposób tak naprawdę uczymy się kolejności słówek, a nie ich znaczenia (znacie to uczucie, gdy po skończonym utworze już wiemy jaki będzie następny ;) )?

No dobra, ale skoro ten pomysł jest zły, to jak się uczyć?

Kupujecie w sklepie takie małe, kwadratowe karteczki (nie samoprzylepne, ale takie odrywane, żeby można było po dwóch stronach pisać) i przecinacie je na pół. W ten sposób z jednej kwadratowej karteczki macie dwie prostokątne o wymiarach zbliżonych do typowej wizytówki.

Teraz - na jednej stronie zapisujecie polskie słówko (np. "auto"), a po drugiej angielskie (np. "car"). Ważne jest również, aby przypisać danemu językowi określony kolor i się tego trzymać. Np. dla języka polskiego może to być czarny (np. "auto"), a dla angielskiego czerwony (np. "car"). Polecam te pomarańczowe cienkopisy, bo długopisem możecie sobie "wyryć" kartkę i przez to napis będzie "przebijał" na drugą stronę i zepsuje wam zabawę, a cienkopisy tego nie zrobią i nie prześwitują.

Tak gotową karteczkę wrzucamy sobie do (kupionego za ~15zł) akwarium-kuli (lub innego pudełeczka), a obok tego akwarium stawiamy jeszcze drugie (lub kolejne pudełeczko). Oba akwaria lub pudełeczka stawiamy obok siebie w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. Następnie podchodzimy do akwarium, wyjmujemy karteczkę i czytamy słówko ;)!

Jeśli wylosujemy słówko po polsku, należy je przetłumaczyć na angielski. Jeśli wylosujemy słówko po angielsku, należy przypomnieć sobie jego znaczenie po polsku. W ten sposób nigdy nie będziemy wiedzieli co wyciągniemy, więc umysł nie będzie miał szansy uczyć się "kolejności" słówek (jak przy tradycyjnej metodzie), ale samego słówka.

Jednak to nie wszystko! Jest coś jeszcze ;)!

Musimy PRAKTYKOWAĆ język angielski, a więc gdy wyciągniemy słówko, to nie wystarczy jego przetłumaczenie, ale należy z nim jeszcze ułożyć zdanie. W ten sposób mózg zacznie rozumieć sens tego, co robimy. Np. wyciągnęliśmy słówko "auto", tłumaczymy na "car", sprawdzamy obracając kartkę czy jest ok, jeśli jest ok, układamy zdanie (np. "There is a car in front of my house"). Tak zaliczone słówko przekładamy do akwarium obok.

Jeśli jednak nie uda nam się zaliczyć tego słówka, wrzucamy je z powrotem do pierwszego akwarium i mieszamy z innymi.

Naszym celem jest jak najszybsze zakończenie "cyklu", którym jest "zaliczenie" wszystkich karteczek. Jeśli nam się to uda, całość rozpoczynamy na nowo. Z tego faktu, że słówek będzie nam przybywało, zabawa będzie się robiła coraz ciekawsza, a my będziemy mogli wyciągać już nawet po 2-3 karteczki na raz (lub więcej). Naturalnie jeśli uznamy, że dana grupa słów (np. dom) już jest tak wyuczona, że tylko nam przeszkadza, możemy ją wyjąć i schować gdzieś do szuflady.

Z tego względu na zajęcia angielskiego warto przychodzić z takimi właśnie karteczkami, żeby od razu "produkować" nowe słówka :)!4. Korzystaj z pomocy naukowych
W internecie jest bardzo dużo fajnych stron, materiałów i opracowań, które powinny być zawsze pod waszą ręką. Oto kilka ode mnie:
- słownik z którego korzystam - http://pl.bab.la/
- bardzo dobrze wyjaśniona gramatyka angielskiego - http://www.angielski.nauczaj.com/gramatyka.php

Oraz:
- 150 zwrotów po angielsku (dla początkujących) - https://www.youtube.com/playlist?list=PLqZfJXbRo-zT4JlQ7PAxBc0Dlku1KYCN1
- dobre lekcje (jak się którąś kliknie, to po prawej jest do niej słownictwo/wsparcie) - http://www.multimedia-english.com/videos/section/official-1/channel/lessons-3
- tu są świetne czytanki po angielsku (+ można zmieniać wersje tekstu z polskiej na angielską) - http://www.englishstory.pl/text/darmowe/smml//167/167.html
- a tu coś z podstawami angielskiego (lekcje są ułożone alfabetycznie, naprawdę WARTO wejść dla słownictwa) - http://learningenglishvocabularygrammar.com/english-level-1/learning-english-vocabulary-and-grammar

No i na sam koniec najważniejsze - Duo Lingo(!) - https://pl.duolingo.com/, czyli odpowiedź na pytanie "jak fajnie i efektywnie uczyć się języków?" (dużo gier i gierek oraz system grywalizacji... słowem - super zabawa, więc baaardzo polecam!): https://pl.duolingo.com5. Mądrze odpoczywaj od angielskiego
Mówiliśmy, że dieta, trening i relaks to podstawy pracy nad ciałem, sercem i umysłem. Językową dietę i trening już omówiliśmy, więc teraz czas na relaks.

Podstawowa kwestia przy chodzeniu na zajęcia z angielskiego - minimum jeden dzień przerwy między zajęciami. Jeśli korepetytor/firma chce was namówić np. na poniedziałek i wtorek, to się nie gódźcie (i miejcie na uwadze, że mogą chcieć was naciągać)! Najwcześniej możecie iść na zajęcia dopiero w środę! Te zasady to podstawy edukacji i każda dobra szkoła językowa je stosuje (bo chce mieć efekty, które kuszą kolejnych klientów).

Poza tym warto języka się uczyć "seriami". Czyli np. ostro ciśniecie przez jeden tydzień, a w drugim troszkę sobie odpuszczacie. Albo ostro uczycie się w jednym i drugim tygodniu, a w trzecim kompletnie odpuszczacie angielski. Optymalnie (rozkład na jeden miesiąc):
- 1 tydzień ostro,
- 2 tydzień lżej,
- 3 tydzień ostro,
- 4 tydzień bez nauki w ogóle(!).

Dlaczego tak?

Z tego względu, że umysł też musi mieć czas na to, żeby to wszystko poukładać. Gdybyście się ciągle tylko uczyli i uczyli, to trochę tak, jakbyście tylko znosili do domu zakupy i zostawiali je w przedpokoju. Po kilku(nastu) godzinach niektóre produkty straciłyby nawet swoją wartość (np. mięso) i by się zmarnowały - pieniądze w błoto! To samo jest ze słówkami i konstruktami gramatycznymi - jeśli nie dacie umysłowi czasu na to, żeby to sobie poukładał, to cała nauka pójdzie na marne ;(6. Kilka fajnych uwag
Polecam czytanie na głos jako formę ćwiczenia mówienia. Bardzo pomaga i utrwala. Jest to taka fajna metoda uczenia się mówienia "na sucho". Poza tym pozwala uczyć się pisowni.

A jak już jesteśmy przy mówieniu - warto się nagrywać i słuchać tego jak mówimy. Super wzmocnienie!

Możecie też znaleźć sobie jakiś fajny test, który szeroko obejmowałby wiedzę z angielskiego i wykonywać go np. raz na pół roku, żeby postępy w nauce :)

A na sam koniec (bardzo) nielubiany przeze mnie Grzesiak. Dziadem jest... za to w tym klipie wyjątkowo dobrze gada:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=78FpZVVEpk8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=78FpZVVEpk8</a>7. Posłowie ode mnie
Jeszcze gdy 50% moich dochodów dostarczały mi korki z angielskiego, założyłem fanpage'a. Od czasu do czasu wrzucam tam fajne ciekawostki lub materiały, które wpadną mi w łapki. Nie jest to nic regularnego, ale zawsze coś ;)! Oto link: https://www.facebook.com/basicenglishpl .

Na tym fanpage'u umieszczam od jakiegoś czasu odcinki swojego vloga 3ssential Skills (http://3ssentialskills.com/), którego prowadzę po angielsku. Obejrzenie takiego odcinka zawsze pomoże wam "napchać" głowę angielskim ;)

I to tyle ode mnie ;). EloBęc!

PS
Macie jakieś fajne materiały? Polecacie jakieś książki? Znacie dobre linki? Podzielcie się nimi z innymi użytkownikami ;)!
25
Artykuły i Publikacje / Odp: Mierz się ze sobą za pomocą zegarka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Osiem dnia Grudzień 13, 2016, 23:33:00 »
Masz plusa i czekam na recenzje i postępy ^^
26
Artykuły i Publikacje / Mierz się ze sobą za pomocą zegarka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smiler dnia Grudzień 13, 2016, 23:08:22 »
Mierz się ze sobą za pomocą zegarka


Jakiś dawny czas temu przeczytałem książkę "Flow", którą napisał Mihály Csíkszentmihályi. W tej książce pisał on o różnych bodźcach, które są nas w stanie wepchnąć "głębiej" w wykonywaną aktywność, aby się w niej zatracić. Wymienia m.in.:
- jasności celu i postępu,
- odpowiednim przygotowaniu (np. zmiana stroju),
- itd.

Postanowiłem, że sprawdzę to na sobie, a czynnością, która najlepiej się do tego nadawała było moje... cotygodniowe sprzątanie!

Dokładnie tak - raz w tygodniu (zazwyczaj w piątek) wykonuję rutynę w postaci:
- odkurzenia wszystkich pomieszczeń (i ich przewietrzenia),
- umycia zlewu w kuchni,
- umycia zlew w łazience,
- umycia wanny/kabiny prysznicowej,
- umycia toalety (czyli kibla 8D),
- a teraz jeszcze doszło wycieranie kurzy i zabezpieczanie mebli specyfikiem a'la Pronto,
- (co drugi tydzień po odkurzeniu staram się również myć podłogi).

Gdy nie mierzyłem czasu, potrafiło mi to zająć nawet 1h 30min, ale wszystko się zmieniło, gdy włączyłem do zabawy zegarek. W pierwszym tygodniu zmierzyłem sobie całą aktywność, a tydzień później wiedziałem, że muszę być od siebie lepszy... i w ten sposób po kilku tygodniach z 1,5h zszedłem do 45-50min.

Od tego momentu jak tylko widzę, że jestem mniej efektywny w jakiejś dziedzinie, włączam zegarek 8)

Problem, z którym zmagam się obecnie, to "Poranny ogar". Mam problem, żeby tuż po przebudzeniu przygotować się do pracy. Jak muszę wstać rano i gdzieś iść, to zajmuje mi to ~1h. Ale gdy nie mam żadnego obowiązku, strasznie się dłuży. Dziś do ręki wziąłem zegarek. Po posprzątaniu, zjedzeniu śniadania, umyciu się itd., aby być w 100% gotowym do pracy, stoper pokazał 1h 48min. Dokładnie tak.

Stało się tak dlatego, że usiadłem do biurka na chwilę, aby wykorzystać wenę i rozpisać bardzo ważną rzecz w 3S, nad którą teraz pracuję. Nie winię siebie.

Jednak 1h 48min.

Za długo.

I właśnie dlatego muszę wyeliminować takie napływy husarskiej fantazji, by kontrolować swoją efektywność. Fakt - zrobienie tego było mi cholernie potrzebne, ale równie dobrze mogłem to zrobić później. Kwestia priorytetów.

1h 48min.

Ciekawe jak mi pójdzie jutro ;)?

PS
Metodę polecam szczególnie osobom, które cierpią na słomiany zapał, jak ja. Wiecie - tym wszystkim typkom spod gwiazdy "zdolny, ale leniwy" (czyli 3/4 forum 8D 8D 8D).
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 ... 10